top of page

Local Invitationals

Belleville Invitational  (Div B/C)

November 11, 2023
Belleville High School, Belleville, WI
Contact: Meredith Smith

Boyceville Invitational  (Div B/C)

December 2, 2023 - in person and satellite*
Boyceville High School, Boyceville, WI
Contact: Andy Hamm 

Medford Invitational (Div B/C)

March 9, 2024
Medford High School, Medford, WI
Contact: Brad Paff

UW-River Fall Border Battle (Div C)

January 20, 2024
UW-River Falls, River Falls, WI
Contact: Jamie Schneider

Marquette University HS Invitational (Div C)

January 6, 2024
MUHS, Milwaukee, WI
Contact: Nicole Williams

Badger Invitational (Div B/C)

February 10, 2024
Hamilton Middle School
Contact: Katie Venturini

Regional Tournaments

Moorhead Regional (Div B/C)
February 2, 2024
Minnesota State University, Moorhead, MN
Contact: Wyatt Pugh

Century Regional (Div B/C)

February 3, 2024

Century High School, Rochester, MN

Contact: Cheryl Moertel

Eastview Regional (Div B/C)
February 3, 2024
Eastview High School, Woodbury, MN 
Contact: Mary Strey

Minnetonka Regional (Div B/C)
February 3, 2024
Minnetonka High School, Minnetonka, MN
Contact: Tim Kokesh

Mounds View Regional (Div B/C)
February 3, 2024
Mounds View High School, Arden Hills, MN
Contact: Michael Huberty

State Tournament

March 2, 2024 - Bethel University

2024 Division C State Champions

Mounds View High School


2024 Division B State Champions

Chippewa Middle School

David and Lam Horticulture.jpg

Division C Teams

 

Century Region

Austin

Century

Faribault

John Marshall

Mayo

Owatonna

Waseca

Eastview Region

Eagan

Eastview

Edina

Farmington

Lakeville North

Lakeville South

Rosemount

Division B Teams

 

Central MS

Chippewa MS

Eden Prairie

Kenwood Trail

Hawley

Nova Classical Academy

Horizon MS

Owatonna

Black Hawk

STMA West

STMA East

Minnetonka Region

Blake

Delano

Eden Prairie

Jefferson

Kennedy

Mound Westonka

Wayzata

Moorhead Region

Hawley

Moorhead

Osakis

Sacred Heart

St Michael Albertville

Mounds View Region
Cretin-Derham Hall

East Ridge

Mounds View

Orono

Spring Lake Park

St Anthony Village

St Paul Academy

Totino-Grace

Woodbury

State Assignments

State Qualifying Teams

Austin
Blake
Century
Delano
Eagan
East Ridge
Eastview
Eden Prairie
Farmington
Hawley
Jefferson
John Marshall
Kennedy
Lakeville North
Lakeville South
Mayo
Minnetonka
Moorhead
Mounds View
Orono
Sacred Heart
Spring Lake Park
St Anthony Village
St Michael Albertville
St Paul Academy
Waseca
Wayzata
Woodbury

bottom of page